5806
България
Два дни мобилни пунктове ще събират опасни отпадъци в Стара ЗагораЗа осма поредна година Община Стара Загора и фирма „БалБок Инженеринг“ АД организират есенна кампания за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата.Това съобщиха на официалния сайт от местната администрация.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 12 Ноември 2025, 11:33 ч.
За осма поредна година Община Стара Загора и фирма „БалБок Инженеринг“ АД организират есенна кампания за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата. Това съобщиха на официалния сайт от местната администрация. Жителите ще имат възможността да занесат опасните битови отпадъци през следващите два дни, 13 и 14 ноември, в мобилни пунктове. В четвъртък от 10:00 до 16:00 часа пунктът ще бъде разположен на паркинга на парк „Зелен клин“, а през втория ден от кампанията със същото работно време ще действа пункт в парк „Артилерийски“. В мобилните пунктове могат да се предават лекарства с изтекъл срок на годност; живак, живачни термометри и други уреди, съдържащи живак; лакове и бояджийски материали, разтворители; остатъци от строителна химия – лепила, пяна, силикон и др.; домакински препарати/битова химия; фотографски материали; киселини/основи; мастила; празни опаковки, обозначени със символите за опасност; препарати за растителна защита и борба с вредители. Опасните отпадъци се разпознават и по символите за опасност, изобразени на опаковките им. Събирането на опасните отпадъци е част от реализацията на ангажимента, който Общината има в изпълнение изискванията на Закон за управление на отпадъците, както и на политиката за насърчаване на устойчивото развитие. Опасните отпадъци се приемат безвъзмездно. д-р Ралица Ангелова, изпълнителен директор на „БалБок Инженеринг“ АД, посочи, че кампаниите за събиране на опасни отпадъци в Стара Загора са традиционни и се провеждат два пъти годишно от 2018 година насам. По време на тях се събират между 200 и 500 килограма опасни отпадъци, образувани от домакинствата в общината, което е доста солидно количество. „В Стара Загора активността е типична за размера на общината. Разбира се, ние бихме желали гражданите да са още по-активни, затова предоставяме постоянно информация по телефона 070011750“, каза още тя. И допълни, че се работи в посока увеличаване на активността на гражданите. „За съжаление, капацитетът на мобилните пунктове е по-голям от това, което се предава от гражданите, но с течение на годините, от 2018 година към момента, все повече хора предават такива опасни отпадъци“, каза експертът. Тя обясни, че се обмисля провеждането на кампанията три пъти годишно. „От наша страна сме готови да направим кампании и три пъти в годината. Хубаво е да има и допълнителна лятна кампания. Това може да подпомогне само този процес на предаване. Всички работим с бюджет, но от наша гледна точка най-важният елемент на кампаниите е постигнат. И той е, че те са традиционни по едно и също време и на едни и същи места“, каза д-р Ралица Ангелова.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
|
|
|
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
|
|
|
Районна прокуратура – Габрово разследва причиняването на телесни повреди на двама мъже при сбиване в града
|
|
|
Повече случаи на подадени неистински документи за стаж са установили от НОИ в Кърджали от началото на годината спрямо 2025 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
5806
ЗАПАЗИ
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество травми и е транспортиран в плевенска болница, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във ...